Jaki sprzęt do nagrania podcastu?

Tags: podcast
Spis treści:

Nie jest łatwo zdecydować, jaki sprzęt wybrać. Wiele bowiem zależy od samej przestrzeni, w której będziemy nagrywać. W dobrze zaadaptowanym pomieszczeniu (przystosowanym akustycznie) wystarczyłby jeden mikrofon pojemnościowy z dookólną charakterystyką na okrągłbym stole pomiędzy uczestnikami. Niestety, rzeczywistość bywa bardziej skomplikowana.

 

Mikrofon

O ile możnaby użyć wielu z dostępnych rozwiązań, to obecnym standardem w branży jest obecnie SHURE SM7B. Brzmi radiowo i świetnie wygląda!

Jest to mikrofon dynamiczny, a więc będzie zbierał punktowo. W związku z tym potrzebujemy jednego na osobę. Uwaga na zbytnie zbliżanie się do membrany – może podbijać zgłoski wybuchowe (pop), co dokłada sporo czasu przy edycji.

Wzmacniacz

Trzeba pamiętać, że te mikrofony są bardzo ciche, nie mają phantom, dlatego używamy je wraz z przedwzmacniaczem wpiętym w tor kabli.

Rejestrator

Jeśli nie mamy na miejscu dużego miksera, ani interfejsu audio warto pomyśleć o wypożyczeniu rejestratora. Taki prosty wystarczy. Co więcej kartę SD dorzucamy do wypożyczenia zupełnie za darmo 🙂

Statyw

Zależnie od rodzaju stołu, przy którym siedzą goście trzeba będzie użyć dopasowanego statywu. Najwygodniejsze, choć ciężkie, będą statywy nastołowe:

Mamy też estetyczne ramiona montowane do blatu (uwaga – nie będą pasować do każdego stołu!).  Warto je rozmiescić tak, by nie zasłaniały rozmówców (patrz powyżej na zdjęcie tytułowe wpisu).

 

A gdy mebla przed rozmówcami brak (choć w sytuacji podcastowej rzadziej się to zdarza), mamy też dostępne najpopularniejsze, podłogowe:

Kable

Oczywiscie potrzebne będzie okablowanie, by spiąć wszystko ze soba. O to akurat nie musisz się martwić, bo GadamStudio dostarcza odpowiednie kable zupełnie gratis!

Rozwiązania eksperymentalne

W ramach bonusu dodam, że zdarzało się rejestrować rozmowy przy stole… mikroportem i mikrofonem krawatowym położonym pomiędzy rozmówcami. Opcją najbardziej eksperymentalną określiłbym jednak nagranie za pomocą jednego mikrofonu przestrzennego (ambisonicznego), zwykle stosowanego do gier, VR, AR czy filmów przestrzennych. Posiada aż 8 kapsuł, to jak 8 mikrofonów w jednym rejestrujących wszystko dookoła! W takiej przestrzeni można się potem “obracać”, by lepiej usłyszeć konkretnego rozmówcę. To genialny wynalazek i jego nietypowość przyciąga uwagę.

 

Podsumowanie

Nie ma ani jednego idealnego rozwiązania ani też zestawu do nagrania podcastu. Wiele zależy od warunków panujących w samym otoczeniu. Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest jakość samej dyskusji, a w każdej rozmowie jest coś ciekawego 🙂